Unity3D nedir?

unity3d-nedir

Unity3D, Unity Technologies şirketi tarafından geliştirilmiş ücretli bir oyun motorudur. İçerisinde programlama dilleri kullanılarak tanımlanan fonksiyonlar sayesinde 3 boyutlu manipülasyon ve simülasyon sağlanmaktadır.

Unity 3D, 2 farklı betik dil yapısını (Java Script ve C#) desteklemektedir. Apple Mac, WebGL, Apple TV, iOS, Android, Samsung TV, Tizen, Windows gibi platformların yanı sıra internet için Web Player ve Google Native gibi platformlarıda destekler.

Unity3D içerisinde uçuş, rotasyon, yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi özellikler kullanılabilir. Sahne içerisinde kamera, ışık ve diğer tipteki objeler kullanıcının kullanımına sunulur.
Ücretli bir oyun motoru dedim ancak kullanıcıya 4 adet lisans seçeneği sunulur. Bunlar; Personal, Plus, Pro ve Enterprise. Personal lisans seçeneği ücretsizdir. Yaptığınız uygulamanın başlangıç ekranında Unity’nin Splash Screen’ı sizi karşılar 🙂 ve eğer bu uygulamadan gelir elde edeceksiniz Unity bunu yılda $100k olmak üzere kısıtlar. Kapasite aşımında komisyon alır. Multiplayer bir oyun yapacaksanız bunu 20 kişi ile sınırlandırır. Multiplayer oyunlarda Photon Engine vb. motorlarda tercih edebilirsiniz.

Aşağıda bazı teknik tanımlar vereceğim;
Build: Yazılımı çalıştırılmak istenen platforma göre derlenme işlemidir.
Prefab: Aynı nitelikte objeleri tekrar tekrar oluşturmak yerine bir defa oluşturup sahnede bu objeyi kullanma işlemidir.
Scripts: Sistem yönetimi için tipik yönetim işlemlerini yapmak için yazılan komut ya da komut dosyalarıdır. Unity, C# ve Javascript yazılım dillerini destekler.
Material: Objeleri kaplamak için kullanılır.
Splash Screen: Uygulama açılışında gösterilen başlangıç ekranını ifade eder. Plus ve Pro lisansları ile bu ekran özelleştirilebilir.
Asset Kits: Uygulama yapımını kolaylaştıracak ücretli ve ücretsiz varlık paketlerini ifade eder.
Premium Support: Unity Teknik Destek ekipleri sorunlara hemen yardımcı olurlar. Eğitim ve rehberlik hizmeti verilir. Pro lisans + ekstra ücret gerektirir.

Neden Unity3D hakkında blog yazdım?
Coming Soon… 🙂 Pek yakında Unity3D ve Arduino ile projeler geliştirmeyi düşünüyorum. Bu yüzden Unity3D hakkında bir adet “Nedir? Bloğu” yazdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir